SE BILDEN
- Joakim K E Johansson -
SE BILDEN: Direktrapport från Istanbul
Just nu befinner sig Magnus Fröderberg och jag på gatufotoresa i Istanbul. På något sätt känns det som att Magnus (som ni kan se på bilden ovan) har hamnat helt rätt. För detta är nämligen staden där man kånkar och bär in absurdum. Aldrig har jag varit på en plats där jag har sett så många bära omkring på saker, släpa på saker, skjuta på saker, och så vidare.
Hursomhelst, detta blir en snabb och kort direktrapport från denna myllrande och vibrerande metropol. Fler bilder och en längre text kommer om några dagar när jag är tillbaka i Stockholm. Nu ska vi nämligen ge oss ut på stan igen för att gatufotografera, äta något och möjligen dricka oss en liten öl.
Bilderna är fotograferade med Fujifilm X100s och X-T1.
Inlagt 2015-05-28 17:43 |
Läst 6430 ggr. |
Permalink









Lycka till från gatuplåtarna i Lund.
Bob och Ninni
Jag tackar för det :-)
Ser fram emot fler bilder!
/ Var rädd om er!
/ Bengt
Så är det säkert Bengt. Tack för kommentaren!
Tack Matti. Kul att du gillar bilderna!
Tack så mycket Tommy!
Trean blir min favorit för dagen. Tycker du fångat känslan av rusch bäst där.
/Niklas
Helt klart en häftig stad, Niklas. Ja, vi bodde också i närheten av skokartongdistriktet. Tror aldrig jag har sett så många skobutiker, för övrigt. Tack för kommentaren!
Gillar dessa bilder mycket.
Ha det gott i fortsättningen
med ert bärande med mera.
Gun*Inger
Tack för det Gun-Inger. Roligt att du uppskattar bilderna
Jopp, många som bär. Bland annat brödkringlor på skallen.
:-)
Ni ska väl till Grand Bazaar?
Tack Björn. Jodå, vi var och tittade i Grand Bazaar :-)
Gör det Johan, skulle vara kul att se dina bilder därifrån :-)